icon
Termíny verejných tréningov |
Jeseň 2022 →

Daily stand-up dobre VI – Príprava na stand-up

V kanceláriách agilných IT firiem nastáva o 9:00 zvláštna vec. Informatici, o ktorých si väčšina ľudí myslí, že sú svojim spôsobom zvláštni a nekomunikatívni, sa postavia do kruhu a začnú sa rozprávať.

daily standup denny scrum stand-up

Niektorí členovia tímu sa iba postavia a ‚odpália to‘ priamo z hlavy. V takých prípadoch je dosť často počuť tzv. „óóóhmovinu“: „Ohhhm, včera som robil, ohhhhm, dnes budem robiť, ohhhhm,…“.

Stretnutie sa takto zbytočne predĺži, óóóhmovina odváza pozornosť a znižuje koncentráciu. Ako sa teda mám ja, člen tímu, pripraviť na denné stretnutie?

Ako sa pripraviť na stand-up

Najčastejšie aplikovaným pravidlom je aktualizácia úloh pred stand-upom. No ešte lepšie je mať ich aktuálne kedykoľvek. Keď sa pozriete na kanban tabuľu, uvidíte, kto na čom presne pracuje a aký je stav výrobnej linky.

Samozrejme, že padnú argumenty proti tejto aktuálnosti: „To mám posúvať karty vždy po pár minútach? Prečo taká byrokracia?“. Nie, nemusíte. Nikto vás nenúti.

Zvážte ale argumenty prečo áno:

  • Lepšia samoorganizácia tímu. Viem, ktoré karty si môžem vziať a začať na nich okamžite pracovať. Bez obáv, že už na nej niekto pracuje a budeme tak zbytočne robiť na tej istej úlohe viacerí.
  • Lepšia sebaorganizácia. Princípy Getting Things Done učia, že kľúčom k sebaorganizácii v dnešnom svete plnom úloh, je dať ich všetky preč z hlavy. Či už na papier alebo lepšie na tabuľu. Odbremeňte hlavy od úloh a vytvorte si tak priestor pre kreativitu, ktorá vás určite baví viac.
  • Vysielač problémov. Ak mám problémy s úlohou, tak ich okamžitá indikácia na karte (komentár alebo grafická značka) umožní rýchlejšie naštartovať ich riešenie. Nie až ráno po stand-upe.
  • Rýchlejšia akceptácia. Dokončením user story môže produktový vlastník okamžite začať s pripomienkovaním, resp. akceptáciou, hotovej práce. Musí sa ale dozvedieť, že story je hotová. Skorá spätná väzba je predpokladom úspechu.
  • Presun karty je o sekundách. Neznalosť aktuálneho stavu bude o hodinách, popr. dňoch.

Paradoxne až distribuovaný stand-up vás naučí najefektívnejšej príprave.

Keďže musíte byť stručný a jasný, pripravíte si stav úloh pred poradou, napr. do poznámkového bloku. Prejdete si svoje úlohy a pozriete sa na kandidátov na ďalšie. Potom, keď máte rozprávať, už iba vložíte pripravený text do Skype alebo Office Communicatora a rozprávate. Ostatní tak tieto informácie uvidia, aj keď kvalita linky nie je veľmi dobrá, alebo ak nerozumia vašej angličtine.

Pripravujete sa inak a funguje to? Napíšte to!

Pokračovanie

AgileDenný standupScrum

Mohlo by Vás zaujímať

Kedy zaviesť Agile. Cynefin pomôže s rozhodnutím

Kedy zaviesť Agile. Cynefin pomôže s rozhodnutím

Kedy zaviesť Agile? V článku priblížime, ako sa rozhodnúť, v akých situáciách má zmysel zavádzať Agile. Článok...

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...

Vánoční dárky pro agilisty na poslední chvíli

Vánoční dárky pro agilisty na poslední chvíli

Co dát komu pod stromeček? Otázka, která mnoho z nás straší pomalu od října (či chcete-li od októbra). Máte mezi...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme