icon
Termíny verejných tréningov |
Jeseň 2022 →

Zlyhanie Agile, nestojte za dverami

Zlyhanie Agile. Dvere.

ktosi je za dverami zlyhanie agile

Šou Ktosi je za dverami slovenským divákom predstavovať netreba. Za dverami bol hosť, ktorého moderátori Lasica a Satinský pozvali dnu. Do priestoru na druhej strane dverí. Aby sa mohli porozprávať.

Rok 2015 začal pre mňa trochu netradične školením v jednej firme, kde sa o agilných praktikách veľmi uvažovalo ako o záchrannom prostriedku. Taká posledná slamka na hladine. Nie veľmi dobrý dôvod prečo začať s Agile, no pomôcť môže. Už počas prvej prestávky však vo mne začala exponenciálne narastať  pochybnosť, že sa tu agile udomácni a zmení firmu.

Dôvodom boli práve dvere. Tie sa totiž s tajným výrazom na tvári neustále zatvárali. Predovšetkým v momente, kedy sme prepierali problémy, na ktoré sa ľudia pýtali počas prestávok. 

To zatváranie dverí ma vyprovokovalo k ich neustálemu otváraniu na čo účastníci reagovali ich nestálym zatváraním o pár sekúnd nato. Dokonca ich jeden z nich pre istotu podložil stoličkou.

Dosť komické keď priečka aj dvere sú celé presklenné a niekto „nepríjemný“ na druhej strane to jasne vidí. Tak ako v každom kolektíve však aj tu bola skupinka namotivovaných ľudí, ktorí sa rozhodli namiesto negativizmu nové postupy vyskúšať.  A to s poriadnou dávkou energie a odvahy niesť aj očakávané následky.

Na konci dňa som však odchádzal s s takým smutno-grotesktným pocitom. Bolo mi jasné, že napriek veľkej snahe sa tu zmení iba veľmi málo. Bola tu totiž kultúra mlčanlivosti, pritakávania, frustrácie a z toho vyplyvajúcej pasivity. Aj to tak dopadlo.

Najnamotivovanejší človek odišiel z firmy v priebehu niekoľkých týždňov. Za ním sa vybrali ďalší a ďalší a ďalší. A firma má teraz problém nájsť ľudí na projekty, ktoré sú medzitým v zlých číslach.

A čo bolo na vine? No predsa Agile, ktoré to spustilo.

Otvorené dvere

Agile nutne potrebuje otvorené dvere. Ak chcete skutočne zmeniť spôsob fungovania firmy, tak musíte tie dvere a priečky odstrániť. Veď len priamo ľudia, ktorí prácu robia, vám ako majiteľovi, manažérovi vedia povedať čo je zbytočné.

Cez tie otvorené dvere sa prirodzene budete dozvedať aj o smrade vo firme, vzťahoch, produktoch, procesoch, nástrojoch. A to veľmi skoro.

Ak majitelia, alebo manažéri nie sú na to pripravení, tak agilné praktiky nie sú pre vás. Počkajte si ešte zopár rokov. Možno sa vám podarí firmu udržať pohromade silou.

No možno je ďaleko jednoduchšie dvere pootvoriť a začať sledovať Brownov pohyb, ktorý nastane…

AgileKultúra

Mohlo by Vás zaujímať

Kedy zaviesť Agile. Cynefin pomôže s rozhodnutím

Kedy zaviesť Agile. Cynefin pomôže s rozhodnutím

Kedy zaviesť Agile? V článku priblížime, ako sa rozhodnúť, v akých situáciách má zmysel zavádzať Agile. Článok...

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...

Vánoční dárky pro agilisty na poslední chvíli

Vánoční dárky pro agilisty na poslední chvíli

Co dát komu pod stromeček? Otázka, která mnoho z nás straší pomalu od října (či chcete-li od októbra). Máte mezi...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme